عالی‌ترین ترفندها برای پاک کردن لکه‌ از فرش

پاک کردن لکه های فرش یکی از دغدغه های اصلی هر خانه داری می‌باشد. فرش‌ها نیز مانند بقیه اجزای دکوراسیون آلودگی به خود می‌گیرند. این در حالیست که بسیاری از لکه برها به راحتی با مواد موجود در خانه درست می‌شوند. باید این نکته را در نظر بگیرید که استفاده بی رویه از مواد اسیدی به فرش شما آسیب وارد می‌کند. حتی باید دمای آبی را که با آن لکه‌ها را پاک می‌کنید در نظر بگیرید.

برای از بین بردن لکه فرش باید به جنس فرش توجه کنید زیرا نحوه پاک کردن فرش ماشینی با فرش دستباف متفاوت است. در ادامه این مقاله به راهکارهای کاربردی برای از بین بردن لکه فرش اشاره می‌کنیم.

۱. پاک کردن انواع شربت و نوشابه از روی فرش

هنگامی که انواع نوشیدنی از جمله شربت یا نوشابه روی فرش ریخت، بلافاصله آن را با قاشق جمع کنید و با یک پارچه مرطوب آغشته به مواد شوینده چندین بار خوب تمیز کنید.

در این حالت اگر هنوز سایه‌ای از لک ماند آن را با پارچه مرطوب شده با محلول آب و سرکه تمیز کنید.

۲. پاک کردن آدامس و شمع از روی فرش

برای پاک کردن آدامس یا شمع از روی فرش، تنها کافیست مقداری یخ را داخل کیسه فریزر بگذارید و روی لکه قرار دهید. این کار سبب سفت شدن و منجمد شدن لکه می‌شود. سپس می‌توانید به راحتی به کمک پشت چاقو آن را بردارید.

۳. پاک کردن جوهر از روی فرش

شاید باورتان نشود اما بهترین روش برای از بین بردن لک جوهر خودنویس از فرش، ماست رقیق شده است. مقداری از ماست را روی لکه ریخته سپس بعد از دقایقی آن را با قاشق بردارید. برای تکمیل کار هم می‌توانید با دستمال مرطوب شده با آب و کف لک‌های باقی مانده را کامل بردارید.

برای پاک کردن جوهر خودکار نیز می‌توانید از یک اسفنج آغشته به شیر استفاده کنید و پس از آن با دستمالی از آب و کف مرطوب شده آن را کامل پاک کنید.

۴. پاک کردن شکلات و کاکائو از روی فرش

ریختن شکلات روی فرش به خصوص در خانه‌هایی که فرزند خردسال دارند معمولا بسیار اتفاق می ‌افتد. برای پاک کردن لک شکلات از روی فرش در ابتدا با قاشق شکلات ریخته شده را بردارید سپس به کمک روش مرسوم و قدیمی پارچه آغشته شده به آب و سرکه سفید لکه‌های باقی مانده را پاک کنید.

۵. پاک کردن لکه‌های روغن و چربی از روی فرش

روغن و چربی یکی از مواردی است که در اکثر خانه‌ها ممکن است روی فرش ریخته شود. به طور کلی محلول آب و سرکه سفید برای پاک کردن لک فرش بسیار کاربردی است. برای از بین بردن لک چربی از روی فرش نیز از همین روش می‌توانید استفاده کنید.

۶. از بین بردن لک قهوه از روی فرش

برای پاک کردن لک قهوه از روی فرش باید ابتدا یک دستمال نرم و خشک را روی لک بگذارید و مقداری فشار دهید تا رطوبت را به خودش جذب کند. به هیچ عنوان دستمال را روی لک نکشید زیرا باعث بیشتر پخش شدن لکه می‌شود.

بعد از آن بهتر است از یک حوله پنبه‌ای استفاده کرده و روی لکه فشار دهید. با این کار به راحتی می‌توانید لک قهوه را از روی فرش از بین ببرید.

۷. از بین بردن لک چای از روی فرش

چای نوشیدنی است که در همه خانه‌ها به ویژه خانه‌های ایرانیان همیشه هست. به همین دلیل امکان ریخته شدن چای روی فرش بسیار زیاد است.پاک کردن لکه چای از روی فرش کار پیچیده‌ای نیست. می‌توانید با نمک، جوش شیرین یا سرکه یک پاک کننده قوی ساخته و لکه چای باقی مانده را پاک کنید.

 از بین بردن لک چای از روی فرش کرم رنگ

هرچقدر رنگ فرش روشن‌تر باشد لکه ریخته شده روی آن نیز بیشتر نمایان می‌شود. از آن جایی که فرش کرم رنگ در بیشتر خانه‌های ایرانی وجود دارد، لازم دانستیم که نکاتی برای از بین بردن لک چای از روی این رنگ فرش را در این مقاله شرح دهیم.

یکی از نکاتی که به هنگام ریختن چای روی فرش باید به آن دقت کنید سرعت عمل در پاک کردن لکه است. زیرا هرچقدر که لکه بیشتر روی فرش بماند هم کهنه‌تر شده هم سخت‌تر پاک می‌شود.

از روش‌های کاربردی دیگری که می‌توانید با آن لک چای را از روی فرش کرم رنگ پاک کنید استفاده از ماست است. به اندازه یک قاشق غذاخوری ماست را بر روی لکه چای ایجاد شده قرار دهید، سپس بعد از چند دقیقه آن را برداشته و با استفاده از پارچه نم دار آن را پاک کنید.

ترکیب و مخلوط جوش شیرین با سرکه

برای از بین بردن لکه چای از روی فرش می‌‌توانید از چند قاشق غذاخوری جوش شیرین و مقداری سرکه استفاده کنید. این دو را باهم ترکیب کرده و خمیر به دست آمده را روی لک بگذارید.

می‌توانید به کمک پارچه یا اسفنج مرطوب خمیر درست شده رو با کمی فشار روی فرش ضربه بزنید. به هیچ عنوان خمیر را نمالید و از حرکات رفت و برگشت استفاده نکنید. زیرا اینکار ممکن است نتیجه عکس بدهد و لکه سر جای خودش باقی بماند.

۸. چگونه خمیر را از روی فرش برداریم؟

برای برداشتن خمیر از روی فرش بهتر است از یک حوله خشک استفاده کنید.

یکی دیگر از روش‌هایی که می‌توانید لک چای را از روی فرش به کمک آن بردارید، استفاده از یک پارچه سفید آغشته به صابون مایع و یا مایع ظرف شویی است.

مقدار مایعی که پارچه را با آن مرطوب کرده‌اید باید به حدی باشد که روی پارچه کمی کف کند. بعد از آن می توانید از یک پارچه نم دار با آب استفاده کنید.

چگونه بعد از شست و شو زردی فرش را از بین ببریم؟

حتما برایتان پیش آمده که بعد از شستن فرش و خشک شدن آن کمی زرد شده است. ترفند ساده‌ای که برای از بین بردن زردی فرش می‌توانید استفاده کنید، محلول آب و جوش شیرین و سرکه است. این محلول را می‌توانید روی نقاط مختلف زرد ریخته و با دستمال محکم بکشید. این روش به دلیل اسیدی بودن آن زردی فرش را بسیار سریع از بین می‌برد.

امیدواریم این مقاله برایتان مفید بوده باشد و بتوانید از این نکات کاربردی برای از بین بردن لک‌های ایجاده شده روی فرش استفاده کنید.